top of page

Samsun Lastikçi

Samsun lastikçi arıyorsanız hoş geldiniz. Araç dünyasının en önemli unsuru olan lastiklerde kaliteli nemlidir ve aracın performansını doğrudan etkiler. Yazlık lastik modellerinde kış aylarında hareket etmek imkânsız gibi bir şeydir. Kışlık lastikler ise yaz aylarında motoru yorar ve aracın hareketini olumsuz bir şekilde etkiler. Bu nedenle lastiklerin kısa süre zarfında değiştirilmesi gerekiyor.

 

Lastiklerin kullanım kalitesi çok önemlidir ve zamanında değiştirilmesi gerekir. Aracın motor yapısına uygun üretilen lastiklerde ebatlar çok önemlidir. Lastiklerin yan kısmındaki rakamlara bakarak alım işlemi yapılmalıdır. Sitemizdeki arama motoruna lastiğin markasını ve yan kısımdaki ebatlarını girerek arama yapabilirsiniz.

Lastik Ebatları

Ebatlar, satın alma işleminde dikkat edilmesi gereken konudur. Yan kısımda yer alan rakamların neyi ifade ettiği bilinmelidir. 123/45 şeklinde yazılan kısım iki ayrı konuyu anlatmaktadır. 123, lastiğin taban genişliğini milimetre (mm) cinsinden ifade eder. 45 ise lastiğin kenar uzunluğunu gösterir. R harfi radial yani lastiğin iç kısmının telli olduğunu ifade eder. M±S dört mevsimi ifade ederken ӿ işareti yani kar tanesi işareti de lastik modelinin kışlık olduğunu gösterir.

Dönüşlerde ve fren hareketinde lastiklerin yanak ve orta kısmındaki kanalların etkisi büyüktür. Özellikle dönüşlerde yanak kısmının kenarlarında bulunan dişler tutuşu sağladığı gibi kaymayı önler. Ayrıca savrulmayı minimum seviyeye düşürür. Kanallar yardımı ile gerçekleşen su tahliye işlemi, kaymayı önler.

samsun-lastikci.png

Samsun Lastikçi Hizmetleri

Samsun lastikçi hizmetleri arasında oto lastik değişimi, lastik satışı gibi pek çok hizmet bulunur. Kışlık özelliklere sahip olan lastiklerin en önemli özelliği karda çekiş özelliğine sahip olmasıdır. Ayrıca minimum kayma özelliğine sahip olması nedeniyle kış aylarında özellikle yük araçlarında kolaylık sağlar. Bütün araçlar için kışlık lastik modelleri, kar ve yağmur gibi etkenlere karşı aracın kaymasını önler ve bu şekilde güvenli hareket sağlar. Lastiklerin uzun ömürlü olabilmesi için kullanım şartlarına uyulması gerekir. Drift, ani hareket, ani fren lastiğin yüzeyinin kısa sürede eskimesine neden olur. Ayrıca yaz aylarında kışlık, kış aylarında yazlık lastiklerin kullanılması durumunda da lastikler ciddi anlamda zarar görebilir.

bottom of page